Trądzik – 4 powody wizyty u dermatologa

Trądzik – 4 powody wizyty u dermatologa

Trądzik w swej łagodnej postaci z reguły może być leczony bez konsultacji lekarskiej. W większości przypadków, wystarczy zachować odpowiednie nawyki higieniczne i żywieniowe oraz stosować preparaty dostępne bez recepty w aptekach. Leczenie niektórych postaci trądziku wymaga jednak pomocy specjalisty. Ten artykuł pozwoli Ci zrozumieć, kiedy niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa.

 

Trądzik – powody, dla których powinieneś udać się do dermatologa

Brak efektu leczenia, a nawet pogorszenie stanu skóry mimo leczenia.

Poprawa stanu skóry powinna nastąpić już w trakcie pierwszego miesiąca terapii. Brak poprawy po dwóch miesiącach, to wskazanie do wizyty u dermatologa. Lekarz pomoże Ci dobrać odpowiednią terapię i wyeliminować błędy popełniane w trakcie dotychczasowej terapii.

Pojawienie się bolesnych grudek i zaczerwienień.

Bolesne grudki i zaczerwienienie to objawy toczącego się procesu zapalnego w obrębie mieszka włosowego, który ma podłoże bakteryjne. Dermatolog zaleci stosowanie antybiotyku o działaniu ogólnym lub miejscowym. Brak antybiotykoterapii może skutkować gwałtownym rozpowszechnieniem się zapalenia bakteryjnego. Jeżeli zapalenie bakteryjne obejmie głębokie warstwy skóry po leczeniu zostają blizny.

Zaostrzenie trądziku związane ze stosowanie leków.

Niektóre leki takie jak sterydy czy tabletki antykoncepcyjne mogą prowadzić do powstawania trądziku. Najczęściej wystarczy zmiana leku. Każdy przypadek jest inny. Ostateczna decyzja należy do dermatologa.

Obniżenie nastroju i unikanie kontaktów z rówieśnikami.

Jeżeli z powodu trądziku, masz obniżone poczucie własnej wartości, czujesz się przygnębiony, niezwłocznie umów się na wizytę do lekarza. Stres prowadzi do zaostrzenia trądziku poprzez zwiększenie aktywność gruczołów łojowych. Poprawa nastroju, wpłynie na stan Twojej skóry.

 

Jak skutecznie zapobiegać zaostrzeniom trądziku?

Im wcześniej zostanie wdrożone kompleksowe leczenie, tym mniejsze ryzyko powikłań. Kompleksowe leczenie to takie, które oddziałuje na różne mechanizmy powstawania pryszczy.

Obok kompleksowego leczenia należy wdrożyć zabiegi higieniczne z użyciem specjalistycznych preparatów oczyszczających, które nie powodują podrażnień i nie wysuszają zmienionej trądzikowo cery. Dobrze dobrany preparat oczyszczający na trądzik nie upośledza fizjologicznej funkcji bariery naskórkowej. Bariera naskórkowa ogranicza rozprzestrzenianie się infekcji bakteryjnej mieszków włosowych.

 

Alaclarin Acne – krem przeciwtrądzikowy

Preparatem, który oddziałuje na różne mechanizmy powstawania trądziku jest Alaclarin Acne – krem przeciwtrądzikowy.

Wczesne rozpoczęcie terapii łagodnej postaci trądziku pospolitego Alaclarin Acne – kremem przeciwtrądzikowym ogranicza ryzyko wystąpienia cięższych postaci trądziku i co za tym idzie zmniejsza ryzyko zaostrzeń.

Więcej na temat Alaclarin Acne – krem przeciwtrądzikowy znajdziesz tutaj.

 

Alaclarin Acne – żel do mycia twarzy

Alaclarin Acne – żel do mycia twarzy to specjalistyczny preparat myjący, który:

  • skutecznie oczyszcza zmienioną trądzikowo cerę,
  • wspomaga fizjologiczną funkcję bariery naskórkowej,
  • łagodzi podrażnienia i działa przeciwświądowo.

Więcej na temat Alaclarin Acne – żel do mycia twarzy znajdziesz tutaj.

Facebook