Trądzik łagodny

Przyczyny trądziku młodzieńczego

Trądzik to problem, który utrudnia Wam życie, może obniżyć poczucie własnej wartości i zaburzać budowanie prawidłowych relacji z rówieśnikami.

Jakie są przyczyny trądziku?

Główne przyczyny trądziku to:

 • wzmożona produkcja sebum oraz
 • infekcja bakteryjna mieszka włosowego

Trądzik pojawia się, gdy gruczoły łojowe w mieszkach włosowych produkują w nadmiernej ilości sebum (łój skórny). Sebum to oleista substancja, która w normalnych warunkach zapobiega wysychaniu skóry. Osoba podatna na trądzik wytwarza zbyt dużo łoju skórnego, który w połączeniu z martwymi komórkami skóry blokuje mieszek włosowy.

Bakterie żyjące na skórze, które w zwykłych warunkach są zupełnie nieszkodliwe mogą zainfekować zatkany mieszek włosowy. Infekcja bakteryjna mieszka włosowego powoduje bolesność otaczającej skóry. Skóra wokół mieszka włosowego staje się czerwona i nabrzmiała. Organizm broniąc się przed bakteriami produkuje ropę w mieszku włosowym. Stan zapalny mieszka włosowego prowadzi do powstania pryszcza i przebarwienia skóry.

Obszary skóry na twarzy, górnej części pleców i klatki piersiowej zawierają zwiększoną ilość mieszków włosowych, dlatego w tych miejscach pojawia się trądzik.

Przyczyny trądziku u młodych kobiet

Androgeny to hormony występujące głównie u mężczyzn, w małym stężeniu także u kobiet. Ciężkie postacie trądziku częściej rozwijają się więc u mężczyzn. Ale androgeny odgrywają również znaczącą rolę w powstawaniu trądziku u kobiet. Podwyższona ilość androgenów u kobiet powoduje nasilenie się łojotoku, rozszerzenie porów, a poprzez namnażanie się bakterii w miejscach rozszerzonych porów dochodzi do powstawania zmian ropnych. W przypadku nastolatek powstawanie trądziku jest związane z cyklem miesiączkowym. Nasilenie powstawania pryszczy ma miejsce na tydzień przed wystąpieniem krwawienia, co jest związane ze spadkiem estrogenów i wzrostem androgenów.

Przyczyny powstawania trądziku o cięższym przebiegu

Kilka czynników może powodować wzmożenie powstawania pryszczy.
Należą do nich:

 • substancje oleiste i silikony w kosmetykach do pielęgnacji i makijażu,
 • zanieczyszczenie powietrza lub nadmierna wilgoć,
 • wyciskanie pryszczy,
 • szorowania skóry twarzy,
 • stres.

Dlaczego niektórzy mają trądzik a inni nie?

Dokładne przyczyny trądziku nie są znane, ale prawdopodobnie są one związane z następującymi czynnikami:

 • wzrost poziomu androgenów (hormonów płciowych) w okresie dojrzewania. Hormony te powodują zwiększenie rozmiarów gruczołów łojowych i produkcji sebum,
 • rozpoczęcie stosowania lub odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych,
 • stosowanie niektórych leków zawierających hormony androgenowe i leki zawierające sole litu,
 • zmiany hormonalnymi zachodzącymi w czasie ciąży.

Kiedy rozpocząć leczenie trądziku?

W leczeniu trądziku ważne jest wczesne zdiagnozowanie problemu przez lekarza dermatologa. Prawidłowo prowadzone leczenie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych i trwałych powikłań trądziku.
Obecnie stosowanych jest szereg skutecznych terapii, które mogą zapobiec powstawaniu pryszczy i zmniejszyć ryzyko powstawania blizn.

Jedną z nowoczesnych terapii jest Alaclarin Acne – krem przeciwtrądzikowy.

Alaclarin Acne wskazany jest do stosowania w trądziku pospolitym.

Alaclarin Acne to nowoczesny i wydajny krem przeciwtrądzikowy zawierający kompleks lactazel działający na płytkie
i głębokie warstwy naskórka.

W skład kompleksu lactazel wchodzą kwasy laktobionowy oraz kwas azelainowy.

Specjalnie opracowana formuła łagodzi stany zapalne, zmniejsza nadmierne wydzielanie sebum i reguluje rozwój flory bakteryjnej na powierzchni skóry, co prowadzi do:

 • zmniejszenia ilości wykwitów skórnych,
 • łagodzenia przebarwień,
 • korzystnego wpływu na ogólny stan i koloryt skóry.
Facebook