Oczyszczanie skóry w gabinecie kosmetycznym. Trądzik pod lupą kosmetyczki.

Oczyszczanie skóry w gabinecie kosmetycznym. Trądzik pod lupą kosmetyczki.

W którym momencie w leczenie skóry powinna włączyć się kosmetyczka? Jakie zabiegi są niezbędne do prawidłowej ochrony skóry przed nawrotem trądziku? Pytania te zadają sobie niemal wszyscy, którzy zmagają się z trądzikiem. Sposób postępowania zależy od kilku czynników takich jak np. nasilenia zmian, rodzaj cery oraz stosowana terapia dermatologiczna.

Jeżeli trądzik jest leczony przez dermatologa, to on powinien zdecydować, kiedy i jakie zabiegi kosmetyczne można zastosować. W innym przypadku warto zasięgnąć porady zaufanej kosmetyczki, która zaproponuje zabiegi odpowiednie do rodzaju cery i stopnia zmian trądzikowych.

Kiedy uzyskacie akceptację dermatologa do zastosowania zabiegów kosmetycznych, wybierzcie salon o odpowiedniej renomie. Doświadczony personel, posiadający najnowszą wiedzę, to najważniejsze kryterium sukcesu.

Po dokładnym zapoznaniu się ze stanem skóry kosmetyczka może zaproponować następujące zabiegi:

Ekstrakcja

To najpopularniejszy i jednocześnie najtańszy sposób walki z trądzikiem. Jest to po prostu mechaniczne usuwanie pryszczy i zaskórników. Zabieg ten wymaga wcześniejszego przygotowania skóry, która powinna zostać dokładnie oczyszczona, złuszczona, a także zmiękczona przy pomocy pary wodnej. Dzięki temu łatwiej będzie się można pozbyć zgrubiałych i stwardniałych skupisk sebum odpowiedzialnego za powstawanie trądziku. Choć sam przebieg zabiegu nie należy do najprzyjemniejszych, to jeśli jest wykonany prawidłowo, przynosi natychmiastowe rezultaty. Częstotliwość wizyt u kosmetyczki w celu usunięcia pryszczy to zazwyczaj raz dwa miesiące (choć w niektórych przypadkach raz w miesiącu). Przeciwwskazaniem do zabiegu są: stany zapalne, popękane naczynka, cienka, delikatna skóra, opryszczka, choroba wirusowe skóry i ogólne przeciwwskazania medyczne.

Mikrodermabrazja oraz kwasy AHA

Są to zabiegi złuszczające, które stosuje się po oczyszczaniu manualnym. Trzeba pamiętać, że oba zabiegi mogą być zastosowane po całkowitym wygojeniu skóry.

Mikrodermabrazja to delikatne „spłycanie” skóry. To zabieg polegający na złuszczaniu naskórka specjalną głowicą pokrytą kryształkami diamentu. Zrogowaciały naskórek jest złuszczany kryształkami diamentu i wyciągany przez zasysającą pompę. Mikrodermabrazja diamentowa pomaga zmniejszyć widoczność porów, ograniczyć przetłuszczanie skóry, oraz zniwelować blizny potrądzikowe i przebarwienia. Przeciwwskazaniami do mikrodermabrazji są kruche naczynka krwionośne, czynne zmiany zapalne na skórze, oraz przerwania ciągłości skóry.

Terapia kwasami AHA jest metodą leczenia trądziku szczególnie grudkowo – krostkowego oraz defektów potrądzikowych Kwasy AHA mają takie samo działanie, jak mikrodermabrazja. Ponadto mają silnie właściwości przeciwbakteryjnie, co znacząco zmniejsza powstawanie nowych zmian na skórze. Do najpowszechniej stosowanych kwasów zaliczamy: migdałowy (najsłabszy) i glikolowy (najmocniejszy).

Kwas migdałowy jest delikatniejszymoże być może być stosowany przy skórze naczynkowej, suchej (silnie nawilża), oraz mieszanej i tłustej. Jako jedyny ze wszystkich kwasów nie jest fotouczulający, dlatego też może być stosowany latem.

Kwas glikolowy ma silniejsze działanie, głęboko wnika w warstwy naskórka. Nie należy go stosować przy nasilonym trądziku. W takim przypadku konieczna jest konsultacja dermatologiczna. Kwas glikolowy daje bardzo dobre rezultaty, jednak należy zastosować co najmniej 3 zabiegi, w odstępach 2-3 tygodnie.

Przeciwwskazania to promieniowanie UV (zabiegów nie wykonujemy latem, gdyż ekspozycja na słońce grozi oparzeniem),stany zapalne, przerwanie ciągłości naskórka, skóra cienka, płytko unaczyniona.

Peeling kawitacyjny

To bezbolesne i głębokie oczyszczania skóry. Zabieg ten wykonywany jest przy pomocy urządzenia wytwarzającego fale ultradźwiękowe. Rozpylona na skórze woda tworzy mikroskopijne pęcherzyki wypełnione rozrzedzonym gazem, które pod wpływem drgań ultradźwiękowych gwałtownie pękają. W wyniku tych działań dochodzi do rozbicia martwych komórek i odsłonięcia młodszej warstwy skóry, wolnej od nadmiaru łoju, bakterii czy substancji toksycznych. Usuwanie zanieczyszczeń oraz martwych komórek skóry następuje w sposób bezpieczny i pozbawiony efektów ubocznych. Peeling kawitacyjny można stosować do prawie każdego rodzaju cery (z wyłączeniem aktywnych, ropnych wykwitów). Częstotliwość stosowania: na początku nie częściej niż raz w tygodniu, a kiedy skóra się przyzwyczai nawet 2 razy na tydzień.

Przeciwwskazania do stosowania peelingu kawitacyjnego to: ciąża, choroby nowotworowe, metalowe implanty w ciele (np. rozrusznik serca), ostry stan zapalny, zakrzepowe zapalenie żył.

.

Pamiętajcie, że każdy z tych zabiegów należy stosować w zależności od stanu skóry, przebytej terapii, pory roku. Każdą nietypową sytuację należy konsultować z lekarzem, a w lżejszych przypadkach z doświadczonym kosmetologiem.

Facebook