Trądzik łagodny

Jak radzić sobie z pierwszymi objawami trądziku?

Trądzik i inne niedoskonałości skóry to problem, z którym zmaga się niemal każdy nastolatek. Tak jak w przypadku każdej choroby, leczenie trądziku najlepiej rozpocząć w momencie pojawienia się pierwszych objawów. Prawidłowe postępowanie i leczenie minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań. Kluczowym czynnikiem skutecznego leczenia i zapobiegania trądzikowi jest dbanie o cerę. Jednak sama higiena twarzy nie wystarczy. Potrzebna jest prawidłowa dieta i stosowanie specjalistycznych zabiegów i preparatów do pielęgnacji zmienionej trądzikowo skóry.

Zasady higieny twarzy:

 • używaj do wycierania twarzy jednorazowych ręczników. Stosowanie ich znacznie zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii,
 • w przypadku braku możliwości stosowania ręczników jednorazowych używaj ręcznika przeznaczonego tylko do twarzy. Zmieniaj ręcznik do twarzy jak najczęściej, ale nie rzadziej niż raz w tygodniu,
 • zmywaj na noc makijaż. Do wykonywania makijażu używaj kosmetyków beztłuszczowych,
 • myj twarz rano i wieczorem używając tzw. kostki dermatologicznej lub preparatów myjących, które nie zawierają mydła i mają niskie PH odpowiadające PH skóry. Zwykłe mydło przesusza skórę. Sucha skóra stymuluje wydzielanie łoju w mieszkach włosowych.

Dieta zapobiegająca powstawaniu trądziku.

Właściwa dieta ułatwia prawidłowe funkcjonowanie skóry, co przełoży się na wygląd Twojej cery. W Twojej diecie powinny pojawić się przede wszystkim produkty bogate w:

 • błonnik,
 • witaminy,
 • cynk.

Niestety z diety powinnaś wyeliminować słodycze, a przynajmniej je ograniczyć. Nadmiar cukru we krwi jest dobrą pożywką dla bakterii infekujących mieszki włosowe. Unikaj również wysokoprzetworzonych produktów. Produkty wysokoprzetworzone to nic innego jak żywność po obróbce przemysłowej zawierająca: cukier, sól, tłuszcz, witaminy, konserwanty, polepszacze smaku itd. Wysokoprzetworzona żywność sprzedawana jest w fast foodach, czyli miejscach, które prawdopodobnie chętnie odwiedzasz.

Stosuj zabiegi, które odblokowują mieszki włosowe.

Peeling wykonywany regularnie poprawia krążenie i ułatwia usuwanie nadmiaru sebum z mieszków włosowych. W aptece możesz poprosić farmaceutę o dobór właściwego rodzaju peelingu dla Twojej cery. Sauna podobnie jak peeling odblokowuje pory. Warto regularnie korzystać z sauny suchej lub parowej. Pamiętaj, aby zawsze po wyjściu z sauny wejść pod zimny prysznic, aby zamknąć pory skórne.

Jakie preparaty specjalistyczne stosować do leczenia pierwszych objawów trądziku?

W przypadku nasilających się zmian skórnych należy udać się do dermatologa. W leczeniu łagodnego trądziku możesz skorzystać z preparatów dostępnych w aptekach bez recepty, które będą dobrym uzupełnieniem stosowanych przez Ciebie domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nowoczesnych preparatów stosowanych w terapii przeciwtrądzikowej jest Alaclarin Acne – krem przeciwtrądzikowy. Alaclarin Acne wskazany jest do stosowania w trądziku pospolitym. Alaclarin Acne to nowoczesny i wydajny krem przeciwtrądzikowy zawierający kompleks lactazel działający na płytkie i głębokie warstwy naskórka. W skład kompleksu lactazel wchodzą kwasy laktobionowy oraz kwas azelainowy. Specjalnie opracowana formuła:

 • łagodzi stany zapalne,
 • zmniejsza nadmierne wydzielanie sebum,
 • reguluje rozwój flory bakteryjnej na powierzchni skóry.

Regularne stosowanie kremu Alaclarin Acne pozwala osiągnąć następujące efekty kliniczne:

 • zmniejszenia ilości wykwitów skórnych,
 • łagodzenia przebarwień,
 • korzystnego wpływu na ogólny stan i koloryt skóry.

Więcej informacji na temat serii preparatów dermatologicznych Alaclarin znajdziesz tutaj.

Facebook