Powikłania trądziku

Dlaczego dochodzi do powstawania blizn potrądzikowych?

Blizny potrądzikowe to jedno z najpoważniejszych powikłań, które mogą trwale zmienić wygląd twarzy. Blizny potrądzikowe są trudne do leczenia i dlatego należy poświęcić wiele wysiłku i cierpliwości, aby prawidłowo leczyć łagodną postać trądziku. Prawidłowe i wczesne leczenie łagodnej postaci trądziku to najlepszy sposób profilaktyki blizn potrądzikowych.

Mechanizm powstawania blizn potrądzikowych.

Przewlekły proces zapalny mieszków włosowych będący wynikiem braku terapii lub nieskutecznością dotychczas stosowanej terapii, to główny winowajca powstawania trwałych zmian w obrębie głębokich warstw skóry.

W zależności od genetycznych uwarunkowań, u osób z zaawansowanymi postaciami trądziku może dochodzić do powstawania blizn zanikowych lub blizn przerostowych (bliznowców).

Blizny zanikowe.

Blizny zanikowe to pozostałości ciężkiej postaci trądziku (trądzik grudkowo-krostkowy, trądzik skupiony).

Blizny zanikowe powstają na skutek rozpadu włókien kolagenowych w głębszych warstwach skóry i wyglądają jak charakterystyczne „dołki” w miejscu występowania pryszczy. Blizny zanikowe pozostawione bez leczenia nie ustępują samoistnie.

Blizny przerostowe (bliznowce).

Niektórzy pacjenci mają genetyczne predyspozycje do wytwarzania blizn przerostowych tzw. bliznowców.

Bliznowce to zmiany o charakterze guzowatym pojawiające się po kilku tygodniach lub nawet kilku miesiącach od wyleczenia ciężkich postaci trądziku.

Bliznowce w przeciwieństwie do blizn zanikowych wydostają się poza obszar występowania pierwotnych zmian trądzikowych w postaci wypustek.

Psychologiczne konsekwencje blizn potrądzikowych.

Blizny potrądzikowe powodują u wielu osób obniżenie nastroju, które może doprowadzić do depresji. Obniżenie nastroju manifestuje się wycofaniem z kontaktów z rówieśnikami.

W przypadku głęboko posuniętych zaburzeń psychicznych należy skorzystać z pomocy psychiatry.

Jak zapobiegać powstawaniu blizn potrądzikowych?

Aby uniknąć blizn potrądzikowych należy jak najwcześniej rozpocząć kompleksowe leczenie łagodnej postaci trądziku pospolitego.

Powinno to być leczenie oddziaływujące na różne mechanizmy powstawania trądziku.

Jednocześnie z rozpoczęciem kompleksowej terapii trądziku należy przeprowadzać specjalistyczne zabiegi higieniczne mające na celu skuteczne oczyszczanie zmienionej trądzikowo cery bez podrażnień i wysuszania cery.

Ważne, aby stosowane zabiegi oczyszczające nie upośledzały fizjologicznej funkcji bariery naskórkowej, która ogranicza rozprzestrzenianie się infekcji bakteryjnych.

Alaclarin Acne – krem przeciwtrądzikowy.

Preparatem, który oddziałuje na różne mechanizmy powstawania trądziku jest Alaclarin Acne – krem przeciwtrądzikowy.

Wczesne rozpoczęcie terapii łagodnej postaci trądziku pospolitego Alaclarin Acne – kremem przeciwtrądzikowym ogranicza ryzyko wystąpienia cięższych postaci trądziku i co za tym idzie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych powikłań.

Ze względu na zawartość kompleksu lactazel (kwas azelainowy, kwas laktobionowy) Alaclarin Acne – krem przeciwtrądzikowy jest doskonałym uzupełnieniem terapii umiarkowanych i ciężkich postaci trądziku.

Więcej na temat Alaclarin Acne – krem przeciwtrądzikowy znajdziesz tutaj.

Alaclarin Acne – żel do mycia twarzy.

Alaclarin Acne – żel do mycia twarzy to specjalistyczny preparat myjący, który:

  • skutecznie oczyszcza zmienioną trądzikowo cerę,
  • wspomaga fizjologiczną funkcję bariery naskórkowej,
  • łagodzi podrażnienia i działa przeciwświądowo.

Więcej na temat Alaclarin Acne – żel do mycia twarzy znajdziesz tutaj.

Facebook