Powikłania trądziku

Cztery poważne powikłania trądziku

Powikłania trądziku mają różnorodny charakter. Mogą rozwijać się na skutek braku leczenia, pomimo stosowania leczenia oraz jako efekt niepożądany leczenia.

W artykule znajdziesz opis czterech poważnych powikłań trądziku.

1. Gram-ujemne zapalenie mieszków włosowych.

Powikłanie to, nierozpoznane we wczesnym etapie powstawania trądziku, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne polegające na objęciu infekcją głębszych warstw skóry. W konsekwencji prowadzi to do powstania trwałych blizn.

Gram ujemne zapalenie mieszków włosowych jest wynikiem przewlekłej doustnej antybiotykoterapii. Głównym objawem jest gwałtowne narastanie zmian trądzikowych mimo stosowania antybiotykoterapii doustnej.

Leczenie polega na natychmiastowym odstawieniu przyjmowanego antybiotyku i rozpoczęciu leczenia celowanego antybiotykiem, przeznaczonym do eliminacji bakterii Gram-ujemnych.

Gram-ujemne zapalenie mieszków włosowych wymaga leczenia pod opieką dermatologa.

2. Przebarwienia pozapalne.

Namnażanie bakterii w mieszkach włosowych wywołuje odczyn zapalny. Jest to odpowiedź organizmu na infekcję. Proces zapalny stymulują również produkty powstałe w wyniku metabolizmu drobnoustrojów.

Długo utrzymujący się proces zapalny prowadzi do powstania czerwonych plam wokół pryszczy. Dochodzi do pogrubienia naskórka i odczynowego wzrostu wytwarzania melaniny.

Przebarwienia pozostają po wyleczeniu pryszczy. Utrzymują się przez kilka miesięcy po ustąpieniu zmian trądzikowych.

Opalanie zwiększa produkcję melatoniny i nasila występowanie przebarwień pozapalnych. Należy chronić się przed promieniowaniem słonecznym i używać filtrów o wskaźniku SPF > 30.

3. Blizny zanikowe.

Blizny zanikowe to pozostałości ciężkiej postaci trądziku (trądzik grudkowo-krostkowy, trądzik skupiony).

Blizny zanikowe powstają na skutek rozpadu włókien kolagenowych w głębszych warstwach skóry i wyglądają jak charakterystyczne „dołki” w miejscu występowania pryszczy. Blizny zanikowe pozostawione bez leczenia nie ustępują samoistnie.

4. Blizny przerostowe (bliznowce).

Niektórzy pacjenci mają genetyczne predyspozycje do wytwarzania blizn przerostowych tzw. bliznowców.

Bliznowce to zmiany o charakterze guzowatym pojawiające się po kilku tygodniach do kilku miesięcy od wyleczenia ciężkich postaci trądziku.

Bliznowce w przeciwieństwie do blizn zanikowych wydostają się poza obszar występowania pierwotnych zmian trądzikowych w postaci wypustek.

Jak ustrzec się powikłań trądziku?

Aby uniknąć powikłań należy jak najwcześniej rozpocząć kompleksowe leczenie łagodnej postaci trądziku pospolitego. Powinno to być leczenie oddziaływujące na różne mechanizmy powstawania trądziku.

Jednocześnie z rozpoczęciem kompleksowej terapii trądziku należy przeprowadzać specjalistyczne zabiegi higieniczne mające na celu skuteczne oczyszczanie zmienionej trądzikowo cery bez podrażnień i wysuszania cery.

Ważne, aby stosowane zabiegi oczyszczające nie upośledzały fizjologicznej funkcji bariery naskórkowej, która ogranicza rozprzestrzenianie się infekcji bakteryjnych.

Alaclarin Acne – krem przeciwtrądzikowy.

Preparatem, który oddziałuje na różne mechanizmy powstawania trądziku jest Alaclarin Acne – krem przeciwtrądzikowy.

Wczesne rozpoczęcie terapii łagodnej postaci trądziku pospolitego Alaclarin Acne – kremem przeciwtrądzikowym ogranicza ryzyko wystąpienia cięższych postaci trądziku i co za tym idzie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych powikłań.

Ze względu na zawartość kompleksu lactazel (kwas azelainowy, kwas laktobionowy) Alaclarin Acne – krem przeciwtrądzikowy jest doskonałym uzupełnieniem terapii umiarkowanych i ciężkich postaci trądziku.

Więcej na temat Alaclarin Acne – krem przeciwtrądzikowy znajdziesz tutaj.

Alaclarin Acne – żel do mycia twarzy.

Alaclarin Acne – żel do mycia twarzy to specjalistyczny preparat myjący, który:

  • skutecznie oczyszcza zmienioną trądzikowo cerę,
  • wspomaga fizjologiczną funkcję bariery naskórkowej,
  • łagodzi podrażnienia i działa przeciwświądowo.

Więcej na temat Alaclarin Acne – żel do mycia twarzy znajdziesz tutaj.

Facebook